C/D joukkueella kolmen pelin viikonloppu
9.10.2017 21:50 Uutiset / KiPS D/C

Pelit 7.10.2017 Ivalossa ja 8.10.Kittilässä

KiPS D/C-JUNIORIT AHKEROIVAT VIIKONLOPPUNA KOLME OTTELUA

KiPS-04 pelasi lauantaina Ivalossa kotijoukkue TuKi:a vastaan, joka pelasi ottelun tällä kertaa vain yhdeksällä kenttäpelaajalla. Ottelu oli vieraiden hienoista hallintaa ja näin pisteet lähtikin tällä kertaa Kittilään lukemin 5-10. Joukkueemme onnistujina tällä kertaa mainittakoon ”kypärätempun” eli kolme maalia viimeistellyt Eeli Regina sekä William Tapio 2+0 ja varsinaiseksi pelintekijäksi intoutunut Vennu Korpi-Halkola tehoin 1+3.

Sunnuntaina pelit jatkui sarjan tähän mennessä voittamatonta EtPo:a vastaan, eikä pisteitä jäänyt Kittilään tälläkään kertaa. Liekö syy yllättävä taktinen sisääntulo vai kokeneen valmentajan osoitus osaamisestaan. Vaan ehkä reiluinta on nostaa hattua vastustajan pelimiehille, jotka osoittivat ansainneensa voitot tällä kertaa pelillisellä osaamisellaan. Helpolla ne eivät kuitenkaan tulleet ja joukkueemme haastoivatkin sarjakärkijoukkueen todella tiukasti. Ensimmäinen ottelu päättyi lukemin KiPS-04-EtPo 3-4 ja toinen KiPS-EtPo 3-7. Ensimmäisen ottelun maaleista vastasi Roni Jatkola 1+0, William Tapio 1+0 ja Tuukka Hakala tehoin 1+1. Toisessa ottelussa maalin makuun pääsi Niklas Kinisjärvi 1+1, Miko Mäkitalo 1+1 sekä William Tapio 1+0. Maalissa kaikki viikonlopun kolme ottelua pelannut Oskari Satta, osoitti jälleen jopa hämmästyttävää osaamistaan. Pelasihan Oskari viikonloppuna enemmän sarjapelejä maalivahdin roolissa, kuin pelaajauransa aikana aikaisemmin yhteensä.

Seuraavat ottelut pelataankin poikkeuksellisesti jo tulevana torstaina alkaen klo. 17.30 Agnico Eagle jäähallilla. Ottelu onkin ensimmäinen kahden peliryhmämme keskinäinen kohtaaminen ja luvassa onkin jääkiekkoviihdettä parhaimmillaan. Tervetuloa seuraamaan tätä historiallista ottelua positiivisin tunnelmin!


   
Lisää uutisia
Kittilän Palloseura
«  Joulukuu   »
Kategoriat